Właściwości końskiego włosia

Jeśli przyjrzeć się strukturze końskiego włosia, można zauważyć, że zbudowane jest z dwóch elementów. Wewnątrz znajduje się kanalikowy rdzeń, który pokryty jest charakterystycznymi łuskami. I to właśnie taka budowa nadaje mu specyficzne właściwości. Końskie włosie bardzo wolno chłonie wodę, ponieważ pokrywa je warstwa naturalnego oleju. W połączeniu z dość sztywną strukturą, materiał w praktyce można uznać właściwie za nieprzemakalny. Sztywność ta wykorzystywana była na przykład w produkcji materiałów, ponieważ pierwotnie krynolina składała się właśnie z warstwy tego materiału i bawełnianej bądź lnianej podszewki.
W materacach warstwa końskiego włosia idealnie usztywnia cała konstrukcję. Długie włókna są mocno ściskane, a to sprawia, że powstaje warstwa odporna na działanie płynów. Nie jest to jednak jedyna zaleta końskiego włosia. Doskonale także odprowadza wilgoć, choć może się to wydawać niemożliwe, skoro jest nieprzemakalne. Ma jednak dobre właściwości higroskopijne i łączy w sobie te dwie, dość skrajne cechy, co czyni je niezwykłym materiałem. Dla przykładu szybko wchłonięta przez końskie włosie wilgoć, natychmiast z niego paruje przy krótkim wietrzeniu. To niezwykle praktyczna cecha, bo pozwala zachować suchość materaca i zapewnić mu odpowiednie wentylowanie. A dzięki odprowadzaniu wilgoci, powstaje środowisko nieprzyjazne dla różnego rodzaju mikroorganizmów, które zazwyczaj niezbyt dobrze rozwijają się w suchym otoczeniu. I tu dochodzimy do kolejnej cechy, jaką jest właśnie ograniczanie namnażania się bakterii czy roztoczy. Końskie włosie samo w sobie nie działa antybakteryjnie, lecz tworzy takie środowisko, w którym mikroby nie mogą się rozwijać. Dzięki temu chroni także wnętrze całego materaca przed zabrudzeniem i zanieczyszczeniami.

 

W naszej ofercie znajdą Państwo również materace wykonane z trawy morskiej. Więcej na temat tego DLACZEGO AKURAT TRAWA MORSKA to doskonały materiał, dowiedzą się Państwo z naszego bloga.